Czy Ministerstwo Zdrowia ma już pomysł na niesubordynowanych pacjentów?

Czy Ministerstwo Zdrowia ma już pomysł na niesubordynowanych pacjentów? 1024 682 Karolina Klimecka

Prawie 17 milionów wizyt co roku nie odbywa się, z powodu nie przybycia pacjentów, w dniu zaplanowanej wizyty do podmiotu, w którym mają mieć przeprowadzone badania. Wygląda na to, że połowa Polaków blokuje drugiej połowie dostęp do lekarzy. Jak zaradzić sytuacji „pustych” wizyt?

Na to pytanie próbował, w dzisiejszym porannym wystąpieniu na antenie Radia RMF FM, odpowiedzieć Minister Zdrowia Wojciech Szumowski. Ministerstwo próbuje opracować sposób na rozwiązanie tego problemu, który zgłaszany jest do Ministerstwa z różnych jednostek zajmujących się świadczeniem usług medycznych. I jest to duży problem jeżeli spojrzymy na liczby niezgłaszających się pacjentów w dniu wyznaczonej wizyty.

Już wcześniej były propozycje, aby płacić za każdą wizytę u lekarza symboliczną kwotę, jak robione to jest chociażby w Czechach. U nas jednak nie ma zgody politycznej ze strony PiS’u, na obciążanie pacjentów dodatkowymi opłatami za wizyty u lekarzy.

Pomysł Ministerstwa jest trochę inny. Plan jest taki, aby obciążać pacjentów w momencie nie odwołania wizyty. Kwota tego obciążenia nadal jest ustalana. Na antenie Minister Szumowski wspomniał o 10 czy 20 zł.

Czy pomysł Ministerstwa wejdzie w życie i rozwiąże problem niestawiania się pacjentów na umówione wizyty? Zobaczymy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.